Výroba mýdla

PRÁCE S MÝDLOVOU HMOTOU – ODLÉVÁNÍ MÝDEL

Co budete potřebovat:

 

Mýdlovou hmotu dle Vašeho výběru

Kosmetické barvivo (dle uvážení)

Aroma (dle uvážení)

Bylinky a koření (dle uvážení)

Formu na odlití (ideální jsou silikonové formičky na led či pečení, ale můžete použít třeba i kelímky od jogurtu, pribiňáků, lučiny apod.)

Oleje, tuky, másla (dle uvážení) - např. konopný olej, mandlový olej, kokosový olej 

Sporák nebo mikrovlnou troubu

 

Postup:

Mýdlová hmota se rozpouští při teplotě nad 60 °C dle typu. Pro její rozehřátí využijte plotnu (ideální je vodní lázeň a rozpustit jako čokoládu, ale jde to i bez ní) nebo lze použít mikrovlnnou troubu (400-600W a sledovat rychlost rozpouštění). Není dobré hmotu ohřívat více než je nutné, nedojde k jejímu poškození, ale může se napěnit a v případě velkého přehřátí i zakalit. Hmota se bude rozpouštět rychleji, pokud jí nakrájíte na menší kousky.

 

Jakmile se hmota rozpustí je připravena k obarvení, přidání aroma nebo bylinek.

Aroma i barvičky dávkujte ideálně injekční stříkačkou nebo kapátkem – barviva i vůně jsou hodně koncentrované a postupným přidáváním předejdete nežádoucímu přebarvení.

 

Obarvená a navoněná hmota je připravena k odlévání.

Připravené formičky (musí být suché) položte na vodorovnou plochu a hmotu do nich nalijte. Doba tuhnutí mýdla je velmi individuální a závisí jednak na velikosti formičky a také na okolní teplotě. Obecně lze říct, že cca po 15 minutách se dá s mýdlem manipulovat a zhruba po 30 minutách lze z formy vyjmout.

 

Pokud chcete tuhnutí urychlit, vložte formičku s hmotou na dlažbu, do špajzu apod. NIKDY nevkládejte do lednice nebo mrazáku – mýdlo se orosí a nevypadá pěkně.

 

NAŠE TIPY:

 

Přírodní peeling:

Pokud do mýdla přidáte mletou  kávu, kokos nebo mák vytvoříte mýdlo s přírodním peelingem

 

Bylinkové mýdlo:

Přidáním běžně dostupných bylinek jako je heřmánek, levandule, růže, meduňka apod. vytvoříte nejen zajímavou dekoraci, ale také mýdlo s přídavkem přírodního zdraví

Dvoubarevné mýdlo:

Pokud nakombinujete bílou a transparentní hmotu vznikne vzhledově velmi pěkné mýdlo. 

 

Přísady pro zlepšení:

Do mýdla můžete přidat také různé druhy olejů (konopný, kokosový, palmový apod.) nebo různé druhy másel (bambucké apod.) nebo např.  Koenzym Q 10, mýdlové vločky atd. Získáte tak originální mýdlo plné účinných látek pro Vaši pokožku.

 

Dekorační mýdla:

Pokud se rozhodnete vytvořit mýdlo, které bude spíše než na mytí sloužit jako dekorace máme zde několik vyzkoušených typů:

 

Kávová zrnka, skořice, vanilka, badyán, hřebíček – všechny tyto drobnosti můžete zalít do mýdla a velmi krásně vypadají (týká se především průhledných hmot, ve kterých jsou pěkně vidět)

 

Pokud nám zašlete svoje typy a nápady, jak mýdlo zpracovat, rádi je na našich stránkách zveřejníme.

 

Často se nás ptáte, jakou vybrat mýdlovou hmotu. Nikdy Vám nedáme jednoznačnou odpověď, ale pro výběr je důležité položit si základní otázku a to sice proč jí kupuji - kdo s ní bude pracovat, jaké mám nároky na výsledný produkt.

 

Pokud vyrábíte s dětmi - to je asi nejčastější varianta, jednoznačně doporučujeme mýdlovou hmotu průhlednou. Děti obvykle do mýdla přidávají dekorace a ty ve výsledku vyniknou právě v této hmotě, protože je skrz ní krásně vidět vše, co přidáte. Luxusnější variantou může být mýdlová hmota s olivovým olejem (také krásně průhledná) nebo mýdlová hmota s beta karotenem a vitamíny (průhledná, ale má žluto oranžový odstín).

Pokud vyrábíte například dárečky a máte vysoké nároky na kvalitu výsledného produktu nabízí se hned několik variant. Královnou mezi mýdlovými hmotami je jednoznačně mýdlová hmota s arganovým olejem nebo také velmi kvalitní mýdlová hmota s konopným olejem.

Pro ulehčení práce, můžete zakoupit hmotu již obarvenou - pouze rozpustíte a odléváte.